top of page

Zespól de Quervaina - czyli bolesny kciuk młodej mamy
Zespół de Quervaina czyli zapalenie pochewki ścięgnistej kciuka to choroba która ma swój początek w przeciążeniu nadgarstka.


Ma ona związek z mikrourazami i przeciążeniem kciuka podczas chwytu połączonego z obciążeniem nadgarstka. Skąd nazwa choroba młodych mam? Młode mamy często podnoszą swoje maleństwa o każdej porze dnia i nocy co wiąże się z nieustanną pracą ścięgien w otaczających je pochewkach i powstającym tam stanem zapalnym. Wzmożona aktywność pracy ścięgien dotyczy również osób wykonujących powtarzalne czynności związane z chwytem oraz u operatorów młotka :)


Najczęstszą lokalizacją dolegliwości bólowych jest grzbietowa część nadgarstka po stronie kciuka. Objawy zlokalizowane są na nadgarstku, mimo, że przyczynia się do tego ruch kciuka - który zwykle nie boli. Istotne jest, aby wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobne objawy. Do rozpoznania kluczowy jest wywiad oraz badanie nadgarstka.


Najprostszym testem choroby de Quervaina jest ucisk w miejscu pierwszego przedziału prostowników - pokazany na filmie czerwonymi strzałkami - który powoduje ból. Można również wykonać test von Finkelsteina - czyli zacisnąć pięść i wykonać ruch w stronę łokciową - jeśli ten ruch wywołuje ból mamy do czynienia z de Quervain'em.


Leczenie obejmuje w początkowej fazie - ortezowanie, fizjoterapię, leki przeciwzapalne stosowane miejscowo. W przypadkach kiedy leczenie pierwszej fazy nie przynosi efektu przechodzi się do stosowania leków przeciwzapalnych doustnie lub ostrzykiwania pochewki lekiem sterydowym. W niewielkim odsetku przypadków przeprowadza się lecznie operacyjne - czyli odbarczenie i tenosynowektomię pochewki.


Inne leczenie stosujemy u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią - z uwagi na bezpieczeństwo dziecka.


Comments


bottom of page