top of page

Palec strzelający -co nowego w leczeniu

Palec strzelający, medycznie znane jako zapalenie pochewek ściegnistych, to schorzenie, które jest częst spotykane w praktyce ortopedy. Objawia się bólem po stronie dłoniowej i nieprzyjemnym klikaniem podczas zgięcia palców lub nawet blokowaniem palca.

Jak diagnozować i leczyć palce strzelające?Palce Strzelające: Objawy i Diagnoza

Głównym objawem palców strzelających jest bolesne klikanie lub blokowanie podczas zgięcia palców w tym kciuka. Objawy te pochodzą od zwężającego się troczka zginacza (A1 troczek), który utracił swoją powierzchnię ślizgową, co prowadzi do tarcia i zmian guzkowych w ścięgnie. Rozpoznanie palców strzelających opiera się na obecności bólu i tkliwości w okolicach troczka A1. Powinno być uzupełnione o badanie USG, w którym można zauważyć obecność torbieli, ocenić stopień przepływów naczyniowych, obecność zmian o charakterze litym (guza).

Klasyfikacja Greena to narzędzie pomocne w określeniu stopnia zaawansowania choroby:

 • Klasa I: Tkliwość troczka A1

 • Klasa II: Blokowanie się palca podczas ruchu zgięcia

 • Klasa III: Blokada wymagająca użycia drugiej ręki do wyprostu palca po zgięciu

 • Klasa IV: Brak pasywnego wyprostu - permanentna blokada

Warto również wykluczyć inne przyczyny bólu i ograniczenia ruchu palca, takie jak zespół cieśni nadgarstka, choroba Dupuytrena, infekcyjne zapalenie powięzi zginaczy czy zapalenie stawów śródręczno-paliczkowych.


Leczenie Palca Strzelającego

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia palców strzelających:

 1. Szynowanie z ang.Splinting jest skuteczną metodą leczenia palców strzelających, dająca około 60% wskaźnika wyleczeń. Paliczek jest unieruchamiany przez 6 do 9 tygodni, co prowadzi do stopniowej poprawy u większości pacjentów. Wymaga jednak czasu i cierpliwości.

 2. Iniekcje steroidowe: podanie w kortykosteroidów z zastrzyku jest popularnym i skutecznym sposobem leczenia. Iniekcja kortykosteroidów w A1 pulley prowadzi do długotrwałego wyleczenia u wielu pacjentów, osiągając stawki wyleczeń na poziomie 60% lub nawet 90% po kilku iniekcjach.

 3. Przeskórne lub otwarte uwolnienie A1 pulley: Te zabiegi są stosowane w przypadkach, gdy inne metody zawiodą.

Punkty Kluczowe Dla Pacjentów

 • Unieruchomienie palca: Po iniekcji kortykosteroidów lub diagnozie palców strzelających, pacjenci powinni unikać intensywnego użytkowania palca przez pierwsze 3 dni. Można zastosować szynowanie lub przylepianie palca do sąsiedniego, aby przypominać sobie o konieczności unieruchomienia.

 • Ostrożność przez kolejne 3 tygodnie: Pacjenci powinni unikać mocnego ściskania, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia ścięgna.

 • Powtórne iniekcje: Jeśli ból nie ustępuje w ciągu kilku tygodni, warto rozważyć kolejne iniekcje kortykosteroidów - nie zaleca się częstego stosowania iniekcji sterydowych. Wg najnowszych badań zaleca się podanie leku sterydowego nie bezpośrednio do pochewki A2 ale z dostępu grzbietowego lub do pochewki na wysokości paliczka bliższego

 • Zapobieganie: Zaleca się stosowanie rękawic z wyściółką, narzędzi, kierownic rowerowych i ograniczenie użytkowania narzędzi wibracyjnych, które wymagają mocnego ściskania. Ważnym elementem jest profilaktyka w postaci rozciągania i rozluźniania mięśni przedramienia, które "napędzają" ruch palców

Palce strzelające to powszechne schorzenie, które ortopedzi mogą skutecznie diagnozować i leczyć. Dzięki dostępnym metodom leczenia, pacjenci mogą powrócić do pełnej sprawności w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto konsultować się z ortopedą w przypadku problemów z palcami strzelającymi.


słowa kluczowe: palce strzelające, zapalenie pochewek, ból w palcach, blokada sterydowa, ból ręki


17 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page