top of page

Najnowsze badania leczenia osoczem bogatopłytkowym (PRP) połączonym z kwasem hialuronowym (HA)


Podanie osocza bogatoplytkowego do kolana
Podanie osocza bogatoplytkowego

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP, jest innowacyjną terapią, która może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe stawów redukując ból. Badania naukowe wykazały obiecujące wyniki tej metody, potwierdzając jej skuteczność w regeneracji tkanek i łagodzeniu objawów.


W badaniach przeprowadzonych na grupach pacjentów z chorobą zwyrodnieniową, zastosowanie terapii osoczem bogatopłytkowym przyniosło istotną redukcję bólu oraz poprawę funkcji stawu. Osocze bogatopłytkowe zawiera naturalne czynniki wzrostu, które stymulują proces gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek. Dzięki temu, pacjenci doświadczają złagodzenia bólu, poprawy ruchomości i jakości życia.


W metaanalizie opublikowanej w marcu 2023 roku przez Gianluca Ciapiniego wykazano korzystne połączenie osocza bogatopłytkowego jednoczasowo z kwasem hialuronowym. Połączenie obu metod daje lepsze wyniki, niż każda z metod stosowane osobno.


Jednym z głównych atutów PRP jest to, że jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda. Osocze pobierane jest bezpośrednio od pacjenta, a następnie poddawane procesowi oczyszczania i koncentracji czynników wzrostu. Następnie, terapia PRP jest wprowadzana do stawu poprzez iniekcję, co minimalizuje ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji.

Na podstawie powyższego badania rekomendujemy pacjentom z umiarkowanym i średnio zaawansowanym zmianom zwyrodnieniowym II-III w klasyfikacji Kellgren–Lawrence połączenie obu metod przy pojedynczej iniekcji.


strzykawka z prp
strzykawka z odseparowanym osoczem bogatopłytkowym


Decydując się na terapię osoczem bogatopłytkowym, pacjenci mają szansę na skuteczne łagodzenie objawów zmian zwyrodnieniowych, redukcję bólu oraz przywrócenie pełnej aktywności fizycznej. Jeśli cierpisz na ból kolana spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą i zapytać o możliwość zastosowania terapii PRP.


Nie zwlekaj dłużej, odzyskaj kontrolę nad swoim zdrowiem i jakością życia dzięki terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP). Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się więcej na temat tej innowacyjnej metody leczenia.


Gianluca Ciapini, Matteo Simonettii, Michele Giuntoli, Giorgio Varchetta, Silvia De Franco, Edoardo Ipponi, Michelangelo Scaglione, Paolo Domenico Parchi, "Is the Combination of Platelet-Rich Plasma and Hyaluronic Acid the Best Injective Treatment for Grade II-III Knee Osteoarthritis? A Prospective Study", Advances in Orthopedics, vol. 2023, Article ID 1868943, 6 pages, 2023. https://doi.org/10.1155/2023/1868943

41 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page