top of page
Czym jest znieczulenie WALANT

WALANT czyli Wide Awake Local Anasthesia No Tourniqet to rodzaj znieczulenia miejscowego w którym bezpiecznie, a przede wszystkim bezboleśnie można przeprowadzić zabiegi chirurgiczne.

Dzięki zastosowaniu roztworu adrenaliny w dużym rozcieńczeniu uzyskuję się efekt hemostazy bez konieczności stosowania opaski pneumatycznej pod wysokim ciśnieniem na czas operacji.

7 Faktów o znieczuleniu Wide Awake

1. Jeden dzień

Nowoczesna ortopedia -procedura jednego dnia – łatwa logistyka bez konieczności pobytu w szpitalu oraz zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po operacji

2. Bezpiecznie

Lignokaina jest najczęściej stosowanym i najlepiej  przebadanym lekiem znieczulającym – stosowanych przez dentystów od 1950 roku​

3. Efektywnie

Jest to jedyne znieczulenie, które pozwala ocenić efekty szycia ścięgna podczas trwania operacji -zachęcamy pacjenta do ruchu operowaną kończyną w celu szybkiej oceny naszej pracy

4. Bez opaski

Brak opaski na ramieniu to brak powikłań w postaci prasksji i martwicy skóry spowodowanej zaciekaniem środka dezynfekcyjnego pod opaskę. Opaska uciskowa jest przeciwwskazana u osób dializowanych z wyłonioną przetoką tętniczo-żylną na przedramieniu. 

5. Mała igła 

Stosujemy igły o średnicy 0,5mm - takiej samej wielkości jak igły insulinowe lub do zastrzyków podskórnych co powoduje mniejszy ból. Kaniule (wenflony) stosowane do znieczulenia ogólnego mają większą średnicę z uwagi na konieczność podłączania kroplówek. 

6. Bez odstawiania leków

Wg literatury nie ma konieczności przerywania stosowania leków przeciwzakrzepowych ani innych leków przyjmowanych na stałe.

7. Środowisko

Zabiegi Wide Awake przeprowadzamy w gabinecie zabiegowym z obłożeniem samego pola operacyjnego. Zabiegi na bloku operacyjnym wiążą się z dużo większą produkcją śmieci. Dodatkowo gazy stosowane w anestezji nie pomagają środowisku. Wg literatury zabiegi w znieczuleniu miejscowym, w obłożeniu tylko pola operowanego nie tylko są bardziej przyjazne środowisku, ale nie wiążą się z większym ryzykiem powikłań związanych z zakażeniem.

IMG_5639.jpg
Dlaczego NIE znieczulenie ogólne?
zo.jpg

1. Sedacja (uśpienie) nie znosi bólu 

Sam fakt braku świadomości podczas operacji nie powoduje braku czucia bólu, a nawet zwiększenie intensywności odczuwanego bólu - Kliknij na link do artykułu 

2. Wymioty, nudności i działania nieporządane

Średnio 30% pacjentów boryka się z uporczywymi wymiotami i nudnościami po znieczuleniu ogólnym. Dzięki Wide Awake unikamy działań nieporządanych wszystkich leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym.

3. Czas i pieniądz

Podobnie jak w zabiegach u dentysty możemy być bezpiecznie znieczuleni bez dodatkowych badań krwi, wkłucia dożylnego, rtg klatki piersiowej przed operacją.
Nie ma konieczności pozostania na wielogodzinnej obserwacji po zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

4. Ból pooperacyjny

Znieczulenie ogólne nie znosi bólu pooperacyjnego. Dzięki stosowanemu roztworowi adrenaliny 4-6h po operacji utrzymuje się działanie przeciwbólowe, co daje nam czas na zakup leków i powrót do domu.

bottom of page